autotune nedir / AUTOTUNE nedir? RAP müzikte AUTOTUNE nasıl kullanılır? - Rapertuar

Autotune Nedir

autotune nedir

kaynağı değiştir]

 1. ^"Antares history page". 17 Eylül tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Eylül &#;
 2. ^abFrere Jones, Sasha. "The Gerbil's Revenge 9 Eylül tarihinde seafoodplus.info sitesinde arşivlendi", The New Yorker,
 3. ^"Antares product page". 24 Mart tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Eylül &#;
 4. ^Everett-Green, Robert. "Ruled by Frankenmusic," The Globe and Mail, , p. R1.
 5. ^Treacy, Christopher John. "Pitch-adjusting software brings studio tricks," The Boston Herald, , "The Edge" p.
 6. ^McCall, Michael. Pro Tools: A number of leading country artists sing off key. But a magical piece of software-Pro Tools-makes them sound as good as gold. 30 Nisan tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi."
 7. ^""Recording Cher's 'Believe'"". 17 Ağustos tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Eylül &#;
 8. ^"Singers do better with T-Pain relief". 8 Şubat tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Eylül &#;

Dış bağlantılar[değiştir

Şarkıcıların Sesini Kusursuz Hale Getiren &#;Auto-Tune&#; Aslında Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Auto-Tune kimisinin sevdiği, kimisinin sevmediği ve kullanan kişilerden rahatsız olduğu ve kimisinin ise tamamen konuya karşı nötr olduğu bir durum. Son zamanlarda Auto-Tune artık o kadar çok müzik sektöründe yer alıyor ki Auto-Tune’a sahip olmayan şarkı parmakla gösterilir oldu resmen.

Peki nedir bu Auto-Tune, neden kullanılır, ne işe yarar? Bu sorunun cevabını vermek için biraz derinlere inelim.

Autotune nedir? Nerden geldi?

Auto-Tune nedir?

Autotune, Antares Audio Technologies tarafından geliştirilen tescilli bir ses işleyicisidir. İlk geliştirildiğinde sismik verileri yorumlamak için hazırlanmıştı. Fakat daha sonra bu teknolojinin tespit ve analiz etme ve akordu değiştirme amacıyla da kullanılabileceği keşfedildi. Birçok sanatçının daha kusursuz ayarlanmış kayıtlar yapmasına olanak tanımaktadır. Terim genel olarak diğer şirketler tarafından geliştirilen 'Akort' düzeltme teknolojisini kastetmek amacıyla kullanılmaktadır.

Ne kadar bilimsel anlamda açıklaması böyle olsa da, genel olarak son zamanlardaki rap kültüründe Auto-Tune, bilimsel anlamından oldukça uzak bir şekilde kullanılıyor ve bu durum insanların Auto-Tune’un normalde olduğundan daha farklı bir anlam yüklemesine sebep oluyor. Tabii ki işin özü bilindiğinde bu durumun doğru olmadığı ortada olsa da böyle bir mantık şu an için yerleşmiş durumda

Peki Autotune ne işimize yarıyor?

Autotune ne işe yarar?

Yukarıda bahsettiğimiz Antares Audio Technologies tarafından geliştirilen Auto-Tune, normal şartlarda vokal ve enstrümental performansların akortlarını düzeltmek amacıyla kullanılmaktadır. Daha bilinen anlamıyla detone sorununu ortadan kaldırmak için kullanılmaktadır.

Günümüzde popüler kültüründeki yanlış anlaşılmaya sebep olan durum ise Auto-Tune’un yapılan bazı ayarlar ile insanın sesi üzerinde değişiklik yapacak bir etkiye sahip olması. Normalin dışında olan bu kullanım çok dikkat edilmediği takdirde sesteki detoneleri çok hızlı bir şekilde yok etmeye çalıştığı için ses naturelliğini yitirip mekaniksel bir hale bürünüyor. Özellikle günümüz rap şarkılarında sık sık karşımıza çıkan bu durum birçok insan bu teknolojiye karşı olan bakış açısını değiştirdi.

Autotune nasıl kullanılır?

 • Adım 1# Autotune Eklentisini parçaya uygulayın.
 • Adım 2# Anahtar ölçek ve giriş türünü seçin.
 • Adım 3# Yeniden ayarlama hızını seçin.
 • Adım 4# Vokalin ne kadar mükemmel olması gerektiğine karar verin.
 • Adım 5# Vokalinizi şarkıdan kaldırıp arka plan müziğine odaklanın.

Her Auto-Tune programı kendine has bir çalışma stiline sahip olsa da genel işlev prensibi aynı oluyor. Bu durum iOS ve Androidler içintek tuşla halledilecek düzeyde basit olsa da bilgisayarda işler biraz daha farklı oluyor. Bu yüzden bilgisayarda bir eklenti kurduğunuzu varsayarak konuya değindik.

Adım 1# Autotune eklentisini parçaya uygulayın

Autotune nasıl kullanılır

Eklentilerin hepsi birbirinden farklı gözüküyor olsa da hepsi aynı şekilde çalışıyor. Bahsi geçen terimler Logic Pro’nun varsayılan eklentisinde yer alan terimler olsa da tüm eklentilerde görünme olasılığı yüksek olan bir dille anlatacağımız için neyin ne olduğu aşikar olacak. Auto-Tune aynı anda bir şarkının yalnızca bir parçasında kullanılabildiği için burada yapmanız gereken şey basitçe üzerinde düzeltme yapmak istediğiniz kısmı ve parçayı ayırmak.

Adım 2# Anahtar, ölçek ve giriş türünü seçin

Anahtar, ölçek ve giriş türü seçme

Bu durumda genellikle iki seçeneğiniz olacaktır. Bir tuşu ve bir ölçeği (G Minor tuşu, Melodik minör gam gibi) manuel olarak seçebilir veya sağlanan programdan kendiniz girebilirsiniz. Listeden bir tuş ve ölçek seçerseniz yinede klavyeden akort için hedef olarak hangi notaların kullanılabileceğini ayarlamak isteyebilirsiniz.

Adım 3# Yeniden ayarlama hızını seçin

Yeniden ayarlama hızı

Şimdi yeniden ayar düğmesine odaklanacağız. ms ila yarım saniye gibi daha yavaş bir hız tamamen tespit edilemez ancak çoğu durumda herhangi bir şey yapmak için bile tamamen yavaş olacaktır. Vokalleri solo modda döngüye alın (Böylece yalnızca şarkıcıyı duyabilirsiniz) ve izin verilen en yavaş miktarda yeniden ayarlamaya başlayın. Yavaşça arttırın ve metrenin algıladığı notaları görmeye başlayın. Aynı şekilde algılandığı sürede sent cinsinden ne kadar keskin veya düz olduğunu da görmeye başlayacaksınız. Bu miktar ne kadar düzeltme uygulanması gerektiğini de gösteriyor.

Adım 4# Vokalin ne kadar mükemmel olması gerektiğine karar verin

Vokalin ne kadar iyi olacağına karar verin

Ne kadar ince ayar yaparsanız yapın hiçbir insan mükemmel bir nota tutamaz. En iyisinde bile birkaç sent eksiklik olacaktır. Eğer ki bu eksikliği kaldırırsanız kulağa gerçek dışı gelecektir. İnsan öğesini vokal izine geri eklemek istiyorsanız eklentinizde varsa eğer Flex Tune seçeneğini kullanın. Bu vokallerin tanımladığınız miktara göre uygulama dışı kalmasına izin verir. Basitçe anlatmak gerekirse programa yeterince yakın ise bir değişiklik  yapmamasını söyler. Bunun küçük bir miktarı parçanızı gerçeğe geri getirebilir. 

Şimdi varsa 'İnsanlaştır (Humanize)' düğmesine veya benzeri bir şeye odaklanın. Vokaller istenmeyen bir notayı düzeltmek yerine çok fazla dalgalanmaya başlarsa, eklentiye belirli bir nota tutmasını söyler. Şarkınız cümlelerin sonunda uzun süre notaları tuttuğunda bunu kullanın.

Adım 5# Vokalinizi şarkıdan kaldırıp arka plan müziğine odaklanın

Arka plan müziğine odaklanın

Son adımda arkadaki şarkıları duyabilmek için vokalinizin solosunu kaldırıyorsunuz. Bu şekilde çalışmanızı tam mix olarak dinleyin. Buradan muhtemelen ince ayar yapmak isteyeceğiniz tek şey yeniden ayar hızı olacaktır. Buradaki yapacağınız eklentiler tamamen gönlünüze göre olacaktır. Dubstep veya EDM gibi elektronik müziklerde hafif bir robotik ses isteyebilirsiniz veya klasik caz, rock, pop gibi müziklerde sesin daha az gelmesini isteyeceğiniz için yeniden ayar hızını yavaşlatabilirsiniz.

Android mağazında bulabileceğiniz bazı Autotune uygulamaları: 

Androide uygun Autotune ve kayıt uygulamaları

iOS mağazında bulabileceğiniz bazı Autotune uygulamaları:

iOS için Autotune ve kayıt uygulamaları

Emoji İle Tepki Ver

16

Günümüzde sanatçılar tarafından sıklıkla kullanılan ve bir kesim tarafından kullanılması da pek hoş karşılanmayan Autotune, önemli bir merak konusu olmaya devam ediyor. Birçok insan tarafından merak edilen Autotune, aslında temelde bir ses düzenleyicisidir. Peki, Antares Audio Technologies tarafından hazırlanan bir ses işleyicisi olan Autotune nedir? Nasıl Yapılır?

Autotune Nedir?

Sanatçılar tarafından sıklıkla kullanılan Autotune, temelde solist ya da enstrüman kanallarındaki entonasyon sorununu yani ‘detone’ sorununu düzeltmek için kullanılan bir ses düzenleyicisidir. Antares firması tarafından piyasaya sürülen Autotune, özellikle son yıllarda popülaritesini giderek artırdı. Sesin doğallığını bozduğu için birçok kimse tarafından kullanılması hoş karşılanmasa da özellikle bazı müzik türlerinde Autotune sıklıkla kullanılmaktadır. Ancak Autotune, dikkatli kullanılmadığında sesteki detoneleri çok hızlı bir şekilde düzeltmeye çalıştığı için sesin natürelliğini oldukça bozmaktadır.

Autotune Nedir? Nasıl Yapılır?

Autotune kimi zaman insan sesini bilinçli olarak bozmak amacıyla da kullanılabilir. Bu düzenleyici, ilk zamanlarda Exxon için çalışan bir mühendis konumunda bulunan Andy Hildebrand tarafından hazırlandı. Hildebrand, sismik verileri yorumlama hedefli olan yöntemler geliştirdi ancak daha sonra bu önemli teknolojinin tespit etmek, analiz etmek ve akordu değiştirmek gayesiyle kullanılabileceğini anladı.

Bundan sonrasında ise özellikle EDM, trap müzik ve daha farklı elektronik alt yapı barındıran müzik üreticileri tarafından kullanılmaya başlandı. FL Studio’da Autotune yapmak oldukça kolay bir işlemdir. 

Autotune Nedir? Nasıl Yapılır?

Autotune Nasıl Yapılır?

 • Autotune eklentisini parçaya uygulayın.
 • Anahtar ölçeği belirleyin ve giriş türünü seçin.
 • Sıfırlama hızını seçin.
 • Vokalinizin ne kadar mükemmel olacağına karar verin.
 • Sesi şarkıdan çıkarın ve arka plan müziğine odaklanın.

Antares Audio Technologies tarafından geliştirilen Autotune, günümüzde oldukça popülerdir. Kişinin sesini çeşitli ortamlarda oldukça değiştirme özelliğine sahip olan bu araç, günümüzde rap şarkılarında sıklıkla kullanılan bir düzeltmedir. Autotune uygulamalarını Windows mağazasında ve çeşitli mobil uygulama mağazalarında bulabilirsiniz.

Autotune Ne İşe Yarar?

Autotune Nedir? Nasıl Yapılır?

Vokal ve enstrümantal performansların akortlarını düzeltmek için sık sık kullanılan Autotune, sesteki yanlışlıkları ve hataları gidermek amacıyla da kullanılır. Bunun dışında, başta elektronik altyapıya sahip olan müziklerde Autotune, insan sesini tamamen mekanik bir sese dönüştürmek için de tercih edilebilir. 

Tüm vokallerini Autotune kullanarak kaydeden ilk grup İtalyan eurodance grubu ‘Eiffel 65’ oldu. Grup, daha sonra bir gazeteye yaptığı açıklamada, hit şarkılarında Autotune kullandıklarını itiraf ettiler. 

Autotune, göreli bir durgunluktan sonra 'lerin ortalarında R&B şarkıcısı T-Pain tarafından yeniden canlandırıldı. T-Pain, Autotune efektini şarkılarında aktif olarak kullandı ve bazı R&B ve pop şarkıcıları tarafından taklit edilen bir tarz oluşturdu.

Ardından ise popülaritesi giderek artarak günümüzde birçok trap, rap ve R&B şarkılarda yoğun olarak kullanıldı.

Autotune Nedir? Nasıl Yapılır?

Autotune için Kullanılabilecek Programlar Neler?

 • Tune Me
 • Smule
 • StarMaker
 • Voloco
 • MicDroid

Tune Me

Tune Me uygulaması, Kanye West ve Akon gibi başarılı sanatçıların şarkılarına benzer tarzda şarkı söylemeleyi sağlıyor. Bu uygulama ile sesinizi değiştirebilir, şarkıları karıştırabilir ve ritim ekleyebilirsiniz. 

Autotune kullanarak müzik yapmanızı oldukça basit hale getiren bu uygulama, sesinizi otomatik olarak birleştiriyor. Bu sayede, uzun vakitler harcamadan, istediğiniz şarkıyı Autotune kullanarak düzenleyebilirsiniz.

Autotune Nedir? Nasıl Yapılır?

Smule

Smule, temelinde aslında dünyanın birçok ülkesinden birçok farklı kişi ile müzik aletlerine gerek kalmadan şarkı söylemeyi sağlayan bir uygulama.  Gerçek zamanlı olarak pitch düzeltmesi yapan Smule, siz şarkıyı söylerken en iyi tonu yakalıyor ve buna göre sesinizi yeniden düzenliyor.

StarMaker

StarMaker, gelişmiş özelliklere sahip bir Autotune uygulamasıdır. Kendi sesinizle okuyabileceğiniz ’den fazla şarkıyı bünyesinde barındıran Smule, detone olmadan kolayca şarkı söylemenizi sağlar. Bunun yanında söylediğiniz şarkılara çeşitli efektler ekleme imkanı da sunar. 

Voloco

Voloco uygulaması cihazı bir kayıt stüdyosuna dönüştürebilir bir özelliğe sahiptir. Birçok efekti kolay bir şekilde kullanmanızı sağlayan uygulama, seçeceğiniz tonlamaya göre şarkınızı kaydetme imkanı sunuyor. Bu sayede şarkınız, dinlemek için hemen hazır bir hale geliyor. 

MicDroid

Perde düzenlemesi de yapabilen MicDroid, kullanımı ve arayüzü oldukça basit olan bir Autotune uygulamasıdır. Şarkı söylerken oluşan detoneleri, ses bozukluklarını ve kaymaları en aza indiren program, şarkınızı hemen kaydederek başla platformlarda da paylaşma imkanı sunuyor. 

nest...

batman iftar saati 2021 viranşehir kaç kilometre seferberlik ne demek namaz nasıl kılınır ve hangi dualar okunur özel jimer anlamlı bayram mesajı maxoak 50.000 mah powerbank cin tırnağı nedir