Gece gündüz ve uzay sanat etkinlikleri
Okul öncesi Gece-gündüz ve uzay konuları ile ilgili faaliyetler aşağıda örnekleriyle yayınlanmıştır.
Renkli fotokopi ile dünya resmi büyütülmüş ve siyah-mavi karton üzerine yapıştırılmış.Yıldızlar ve ay alüminyum kağıt ile kaplanmış, güneşe sarı grapon kağıdı buruşturulup yapıştırılmış. bulutlar ise pamuk. İki resim bir araya getirildiğinde gece- gündüz resmi ortaya çıkıyor.
Gezegenler, roketler, ay, yıldız ve güneş
Dünya tabak ile
Güneş sarı fon kartonuna grapon kağıdı yapıştırıp üzerine simli yapıştırıcı ile
gezenler içleri doldurularak top haline getirilerek oluşturulmuş.
sim ile yörüngeleri çizilmiş.
Gezegenler ve uzay ile ilgili başka bir faaliyet daha
Güneş sarı iplerle oluşturulmuş. Dünya tabak ile diğer gezegenler cd ile yapılmış.
Roket rulo alüminyum kağıt ile kaplanmış ve farklı renklerden alev yapılmış.
anaokulu
Etkinlik Planı
(Uzaya gidiyorum)
Etkinlik Çeşidi : Bütünleştirilmiş Sanat-Drama Etkinliği Büyük Grup Etkinliği
Yaş Grubu : Ay
Kazanım ve Göstergeleri
Bilişsel GelişimKazanım 2
Nesne/durum/olayla ilgili tahminde bulunur. (Göstergeleri:Tahmini ile ilgili ipuçlarını açıseafoodplus.infoçek durumu inceler. Tahmini ile gerçek durumu karşılaştırır.)
Motor gelişimi Kazanım 4
Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar. (Göstergeleri:Değişik malzemeler kullanarak resim yapar. Malzemelere araç kullanarak şekil verir. )
Materyaller: Her çocuğa iki adet su şişesi,kraft kağıdı, folyo, eva, gezegen resimleri.
Sözcükler :Roket, Uzay,Gezegen.
Kavramlar: yakın,Uzak
Öğrenme Süreci
Öğretmen sınıftaki masaları u şeklinde yerleştirir.Çocuklara Gezegenleri izlemiştik peki daha yakından bakmaya, seslerini duymaya ne dersiniz?(şapkalı kedi uzay animasyonu ve gezegenlerin sesleri, gezegen kardeşler şarkıları güne başlamada izletilir.) Ama başka bir gezegene gitmek için bir rokete ihtiyacımız var.Böylece böylece roketimizle çok uzağa gidebilirizÇocuklara ellerindeki şişeleri folyo ile kaplamaları söseafoodplus.info sonra eva parçalarını istedikleri gibi keserek folyo kaplı şişelerin üstüne yapıştırıseafoodplus.info kaplanmış ve süslenmiş iki şişe yan yana getirilerek silikon tabancasıyla yapıştırılıseafoodplus.infoğı alt tarafa bakacak şekilde Çocukların sırtında duracak şekilde uzun karton parçalarıyla sap yapılarak sabit kalması sağlanır.Sınıfın belirli yerlerinde gezegenlerin resimleri vardır. Dünyadan yola çıkıp tüm gezegenleri teker teker gezerler ve gezerken özelliklerinden seafoodplus.info son güneşe gelinir, güneşin bir gezegen değil de yıldız olduğu söylenir.Yıldızlar hakkında konuşulur, takım yıldızlarının resimleri gösterilir. Çember olunarak yıldızlarla ilgili şarkı söylenip hareketleri yapılır.
Uyarlama
Öğrencinin istediği renk eva seçmesi sağlanıseafoodplus.infoe fiziksel olarak destek seafoodplus.infoa sırasında ihtiyacı olursa destek seafoodplus.infocek yerler önceden gezdirilir.
Değerlendirme
Betimleyici Sorular
Etkinliğimizde hangi malzemeleri kullandık?
Duyuşsal Sorular
Roketle uzaya gitmek nasıl bir histi?
Dikkatinizi çeken gezegen hangisi oldu ?
Bir gezegen olsaydınız nasıl bir gezegen olurdunuz, hangi gezegene benzerdiniz? (Dünya ya uzak mı yakın mı, ne renk, uydunuz olur muydu)
Ek 1
Ben her gece penceremden gökyüzüne bakarım(ellerle penceren bakılıyormuş gibi yapılır)
Gümüş renkli yıldızları saymaya çalışırım(yukarı bakılarak parmakla yıldızlar sayılır)
Bir değil ki on değil ki sayılmıyorlar(parmaklarla bir ve on gösterilir)
yüz değil ki bin değil ki milyonlarca var(eller iki yana açılır havaya doğru kaldırılır)
Yıldızlar yıldızlar(iki el de havaya kaldırılır) minicik minicik yıldızlar(eller yere doğru indirilir ve dizler yavaş yavaş yere yaklaştırılır )
Yıldızlar yıldızlar minicik minicik yıldızlar()x2)
• Dünyamız ve gökyüzü hakkında sohbet edilir.
• Önceden hazırlanmış olan gök cisimlerinin konduğu torba ele alınır.
• Duvara bir fon kartonu asılır.
• Çocuklara torbadan çıkacak olan figürlere dair sorular sorulacağı, cevapların bilindiği takdirde, figürlerin kartona yapıştırılacağı ve resmin hep birlikte tamamlanacağı söylenir.
• Üzerinde yaşadığımız gezegenin adı nedir? (Dünya)
• Çocuklar dünya cevabını verdikten sonra dünya resmi kartona yapıştırılır. Sırasıyla sorulara ve yapıştırmalara devam edilir.
• Dünyayı ne ısıtır? (Güneş)
• Geceleri dünyayı ne aydınlatır? (Ay, yıldızlar)
• Uzayda dolaşabildiğimiz araçlara ne ad verilir? (Uzay Gemisi)
• Uzayda görev alan, özel kıyafetler giyen kişilere ne denir? (Astronot)
• Uzay resmi tamamlanır.
• Uzayda hareket etmenin nasıl olabileceği hakkında beyin fırtınası başlatılır (Yavaş adımlarla, uçarmış gibi). Ardından uzayda yürüyormuş öykünmesi yapılır.
• Çocukların masalara geçerek “Hayalimdeki Uzay” konulu resim yapmalarına fırsat verilir.