izban maaşları / İZBAN İŞÇİSİ KAÇ PARA MAAŞI REDDETTİ? - Aliağa Ekspres

Izban Maaşları

izban maaşları

İZBAN ve Metro için sendikadan 'masa' çağrısı: Uzlaşı yoksa şalter iner!

Oktay GÜÇTEKİN / EGEDESONSÖZ - İzmir ulaşımı için önemli bir yere sahip olan İZBAN'da toplu iş sözleşmesi (TİS) görüşmeleri hız kesmeden devam ediyor.

İzmir'de her gün binlerce yolcuyu taşıyan ve İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Türkiye Cumhuriyet Devlet Demiryolları ortaklığında bulunan İZBAN'da Demiryol-İş Sendikası'na bağlı işçinin TİS görüşmelerinde 'arabulucu' süreci devam ediyor.

yılında gerçekleştirilen grev sürecinde İzmir Büyükşehir Belediyesi ve TCDD ile anlaşma sağlanamamasından dolayı grev kararı alan İZBAN'da gözler yeniden TİS sürecine çevrildi. Sendika her fırsatta konunun masada çözülmesini istediklerin belirtirken, uzlaşmanın sağlanamaması halinde ise grev kartlarını kullanacaklarını ifade etti.

Konuyla ilgili gazetemize konuşan Demiryol-İş Sendikası İzmir Şube Başkanı Hamdullah Giral ise İZBAN ve Metro'da sendikaya bağlı çalışanlara 'üvey evlat' muamelesi yapıldığını belirtti.

İZBAN'DA ÇALIŞAN ARKADAŞLARIMIZIN TAMAMI ASGARİ ÜCRET ALIYOR
İZBAN çalışanları ile belediyenin ve TCDD'nin çalışanları arasında büyük bir ücret farkı olduğunu belirten Demiryol-İş Sendikası İzmir Şube Başkanı Hamdullah Giral, " Şu an arabulucu aşamasındayız ve Toplu Sözleşmemizi masada bitirmek istiyoruz. Bizim istediğimiz genel müdürlerin maaşı değil ya da İZBAN'ın kazancının tamamı değil, istediğimiz sadece alnımızın terinin karşılığı olan evimizi geçindirebilecek bir ücret. İZBAN'da çalışan arkadaşlarımızın tamamı asgari ücret alıyor.  Biz bunu gerek İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne gerekse İZBAN’ın diğer ortağı olan Demiryolları’na da anlattık. Bizim, onların üvey evladı olmadığımızı söyledik. Belediyenin şirketlerinde otobüs şoförleri, teknisyenler var. Biz maaş olarak neredeyse onların yarısını almaktayız. Diğer bir konuda sosyal yardım paketlerindeki  yaklaşık yüzde oranındaki adil olmayan ücret farklarıdır. Sosyal yardımlarımızı da yaklaşık yüzde oranında daha az almaktayız. Bunları İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Tunç Soyer'e de anlattık. Kendisi de görevde olduğu sürece 'Eşit işe eşit ücret' söylemini Belediye şirket çalışanlarında oturtacağını ancak pandemide yolcu sayılarının düştüğünü fakat yine de kademeli bir şekilde bu düzenlemeyi yapacağı konusunda genel müdürlüklerine talimat verdi. Cuma günü  arabulucu yetkili makamdan tebligatını aldı ve 15 günlük süre başladı. Arabulucu süresi, arabulucu uzatma ve rapor süresiyle birlikte yaklaşık 26 günlük bir süreç başlamış oldu. Bu süre içinde arabulucu hem bizle, hem de işveren konumunda bulunan iki kurumla da görüşmelerini gerçekleştirecek" diye konuştu.

10 YILLIK MAKİNİST 3 BİN TL MAAŞ
Maaş farkını verdiği rakamsal örneklerle anlatan Giral, "İZBAN'da 10 yıllık makinist, bütün yan hakları ile birlikte aylık maaşı 3 bin TL, Belediyenin diğer şirketlerinde çalışanlar 6 bin TL ücret alıyor.  İZBAN'da bir tekniker 3 bin   TL alırken, İZELMAN'da 5 bin TL alıyor. Demiryolları açısından bakarsak da, bir makinist 6 bin TL alıyor, İZBAN'da ise 3 bin TL maaş alıyor.  Bizim sosyal paketlerimiz konusunda da eksiklerimiz var. Bir arkadaşımızın ilk okulda okuyan çocuğu için TL verilirken, belediyenin diğer şirketinde ise aynı konu içi TL veriliyor. Biz maaşların yanı sıra sosyal haklarımızın da eşitlenmesini istiyoruz.  Belediyede 23 bin çalışan var. İZBAN ‘da çalışan arkadaşımızın maaşlarını düzeltemiyorlarsa bir sıkıntı var demektir. Biz sadece eşit işe eşit ücret istiyoruz" diye konuştu.

İZBAN VE METRO BELEDİYENİN 'ÜVEY EVLADI' GİBİ KALIYOR, BÖYLE OLURSA ŞALTER İNER
İZBAN görüşmelerinin ardından Metro'da da toplu sözleşmelerin görüşüleceğini ve İZBAN çalışanları ile metro çalışanlarının sorunlarının benzeşik olduğunu belirten Giral, "Metro'da da toplu sözleşme görüşmelerimiz başlayacak. Ancak orada da maalesef ki durum İZBAN'dan çok farklı değil. Bu açıdan yola çıktığımızda, belediyenin diğer şirketlerine bakarsak, İZBAN ve Metro Belediyenin 'üvey evladı' gibi kalıyor. Bizlerin en büyük gücü alın terimiz. Bizler alın terimizi satıp evimize ekmek götürmeye çalışıyoruz.  Umudumuz arabulucu sürecinde sorunu masada çözmek. Bizde ilk tekliflerimizle ilgili bir çalışma yapıyoruz ancak uygun bir noktaya getirirlerse İzmirlilerin ve çalışanlarımızın mağdur olmaması için sorunu masada çözmek istiyoruz. Ancak tabi sorun masada çözülmezse grev kararımızı asarız ve 60 günlük bir süreç başlar. Tabii ki bu süreçte de çözüm olmaması durumunda şalteri kapatırız" dedi.

SOSYAL PAKET VE MAAŞ ADALETSİZLİKLERİ MEVCUT
Sözleşme sürecinde atacakları adımları söyleyen Giral, "Bizim 'kırmızı çizgimiz' şu; İlk olarak sosyal paketlerimizde adalet istiyoruz. Bizleri üvey evlat gibi görmelerinden vazgeçmelerini istiyoruz. Biz İZBAN'da 10, Metro'da 20 senedir toplu sözleşme yapıp hala asgari ücret konuşuyorsak, orada yöneticiler hala burada asgari ücret yok diyemiyorlarsa bu içler acınası bir durumdur. Bizde bu ülkede yaşıyoruz. Biz yüzde zam istiyoruz desek vatandaşlar bizi eleştirebilir ancak bizim aynı işi yaptığımız meslektaşlarımız ile aramızdaki maaş farkı yüzde durumunda.  Metro ve Tramvay'da toplu görüşmelerde şu an ne olur bilemiyoruz tabi ancak buralarda da sosyal paket ve maaş adaletsizlikleri mevcut. Kimse greve gitmek istemez, çalışanlar maaşlarından olmak istemez ancak çalışanlarımız da evlerine ekmek götüremiyor maaş kartları eksiden kurtulamıyor. Bizim tek isteğimiz üyelerimizin de bir nebze de olsun yüzlerinin gülebilmesidir. 23 bin belediye de, 20 binden fazla  da demiryolunda çalışan varken, İZBAN'da  ve 'de Metro da çalışan emekçi arkadaşımız mı gözlerine batıyor?" dedi.

İZBAN yönetimi ile grevdeki çalışanlar adına sendika arasındaki zam gerilimi sürüyor. Son olarak teklif edilen maaşlara yüzde 26'lık teklifin hangi çalışana ne kadar kazandıracağına yönelik İZBAN’dan bir açıklama yapıldı. Demiryol İş Sendikası, İZBAN yönetiminden yapılan açıklamadaki rakamları yalanladı.

İZBAN'da görev yapan 'ü aşkın personelin grevi devam ederken, son olarak İZBAN yönetimi tarafından teklif edilen yüzde 26'lık zammın, sendika tarafından reddedilmesi, kentte ulaşım gerilimini arttırdı. Vatandaşların mağdur olduğu bu süreçte, İZBAN yönetimi de son teklifle birlikte hangi çalışanın ne kadar alacağını ve hangi maaş teklifinin reddedildiğini açıklamak amaçlı bir bildiri yayınladı. Açıklamaya göre İZBAN'da teklif edilen zam kabul edilseydi makinist maaşı 4 bin liraya, ofis personeli maaşı ise 3 bin liraya yükselecekti.

İZBAN yönetiminden gelen o açıklama

"İZBAN, 17 gündür süren grevin "hemen sonlandırılması" şartıyla ve 4 puanlık artışla teklif ettiği, ortalama yüzde 26 zam önerisini, Demiryol-İş Sendikası'nın greve devam etme kararı nedeniyle geri çekti. İZBAN'ın yüzde 26 zam önerisi kabul edilseydi, yılında işe başlayan, lise mezunu, evli ve bir çocuklu makinistin tüm hakları dâhil alacağı net ücret ayda 4 bin TL’nin üzerine çıkacaktı. Toplamda yüzde 26 zam yapılan maaşlara göre, girişli, eşi çalışmayan, çocuklu personel gruplarının, tüm hakları dâhil hesaplanmış ortalama net aylık gelirleri ise aşağıdaki örneklerde gösterilmiştir.

Makinist: 4 bin TL, Tekniker: 4 bin TL, Teknisyen: 3 bin TL, İstasyon Operatörü: 3 bin TL, Gişeci - Veznedar: 3 bin TL, Ofis Personeli: 3 bin TL. Kamuoyunun bilgisine saygılarımızla sunarız."

İZBAN’ın açıklamasına Demiryol İş’ten cevap

Demiryol İş Sendikası İşyeri Baş Temsilcisi Ahmet Güler, sosyal medyadan bir video paylaşarak sabah saatlerinde İZBAN yönetiminin açıkladığı yüzde 26'lık zam oranlarının maaşlara yansıması konusunda İZBAN yönetiminin kamuoyunu kandırdığını iddia etti. Güler, "İZBAN yönetiminin açıklaması gerçeği yansıtmamaktadır, tamamen yalandır. Greve başlamadan 9 Aralık tarihinde İZBAN kamuoyuna bir açıklama yaparak 3 bin lira makinist aylığı veriyoruz. Ancak, sendika ve İZBAN çalışanları bunu kabul etmeyerek greve başladı diye bir açıklama yaptı. 3 bin liralık rakamın yüzde 22 teklifle İZBAN işçilerine önerildiği söylenmişti. Yapılan açıklamada da, yüzde 26'lık teklifle 4 bin lira olduğu söyleniyor. 3 bin liralık rakam, yüzde 4 artışla 4 bin lira nasıl oldu biz bunu çok merak ediyoruz. İZBAN işçileri İZBAN’nın yapmış olduğu açıklamada önerilen rakamları her ay bankamatikten bu rakamları çekecekse lira altına bu toplu sözleşmeye imza atıp trenleri de yarından itibaren çalışmaya başlatmakta hazırdır. Tüm İzmir kamuoyuna saygılarımızı sunarız." ifadelerini kullandı.

(ESİN ÇETİN)  

nest...

batman iftar saati 2021 viranşehir kaç kilometre seferberlik ne demek namaz nasıl kılınır ve hangi dualar okunur özel jimer anlamlı bayram mesajı maxoak 50.000 mah powerbank cin tırnağı nedir