nurtav / NURTAV YUMURTA CEYHAN

Nurtav

nurtav

Yüzyıl Osmanlı Maddi Kültürü Üzerine Bir İzlenim: Nurtâb Kadınefendi'nin Muhallefâtı

Abstract This article focuses on the life of the Pasha who gained trust of Abdülhamid the 1th and had on active role on the administration and administrators at the backstage, the place of him in the presence of the Sultan and his heritage. During the period of Sultan’s armorer, he gave a reference about some grand viziers such as İzzet Mehmed Paşa from Safranbolu, İzzet Mehmed Paşa from Darende,Halil Hamid Paşa, as a person at a backstage in political environments, he got a good place in the eye of the Sultan. Through his foundation, he change the village of Arapsun where he was born into the subprovince of Gülşehir taking an example by Damat İbrahim Pasha’s changing Muşkara into Nevşehir. Apart from the danations he made to the foundation that he founded whit his own possesions, he had fur, gun, horse and jewellery collection. Besides his intelligence to gain bureaucratic positions, he is thought to be an enjoyable and a pleasant person, his nargile and stick collection reveal the tabacco passsion which was the trend of that era. Although most of his possessions have domestic and eastern origins, he had about one hundred kitchen utensils from Saxonia and Vienna, which shows that he wasn’t a stranger to European culture and taste. Within this scope, a lot of information was revealed for he first time with this seafoodplus.infods: Grand Vizier, Karavezir, Seyyid Mehmed Pasha, Heritage, Material Culture. Keywords: Grand Vizier, Karavezir, Seyyid Mehmed Pasha, Heritage, Material Culture Bu makale I. Abdülhamid’in güvenini kazanan ve geri planda yönetimde ve yöneticileri üzerinde etkin rol oynayan Karavezir Seyyid Mehmed Paşa’nın hayatı, padişah nezdindeki yeri ve muhallefâtına odaklanmaktadır. Padişahın silahtarlığı döneminde siyasi atamalarda perde arkasındaki kişi olarak devrin sadrazamlarından Safranbolulu İzzet Mehmet Paşa, Darendeli İzzet Mehmet Paşa ve Halil Hamid Paşa gibi kişilere referans olmuş, Sultan nezdinde iyi bir yer edinmiştir. Kurduğu vakıf aracılığıyla, Nevşehirli Damat İbrahim Paşa’nın Muşkara’yı Nevşehir yapmasına özenerek, doğduğu Arapsun köyünü Gülşehir kazasına dönüştürmüştür. Kendi mülkünden kurduğu vakfa yaptığı bağışları dışında zengin bir kürk, silah, at ve mücevher koleksiyonuna sahiptir. Karavezir’in, bürokratik mevkileri elde etmedeki zekâsı yanında, zevkli ve keyifli bir kişilik olduğu anlaşılmaktadır; sahip olduğu nargile ve çubuk koleksiyonu devrin moda alışkanlıklarından tütün tutkusunu ortaya koymaktadır. Sahip olduğu eşyaların ağırlıklı olarak yerli ve doğu menşeili olmasına karşın yüz parçayı bulan Saksonya ve Viyana işi mutfak eşyalarının Avrupa kültürü ve zevkine de yabancı olmadığını göstermektedir. Bu çerçevede birçok bilgi ilk kez bu çalışmayla gün yüzüne çıkarılmıştır. Anahtar Kelime: Sadrazam, Karavezir, Seyyid Mehmed Paşa, Muhallefât, Maddi Kültür.

Mersin ’de faaliyet gösteren NURTAV YUMURTA TARIM HAYVANCILIK GIDA İNŞAAT SANAYİ TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ MERSİN ŞUBESİ adlı firmanın adresi telefonu hizmetleri ve fiyatları hakkında detaylı bilgi bulabileceğiniz bu sayfada, NURTAV YUMURTA TARIM HAYVANCILIK GIDA İNŞAAT SANAYİ TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ MERSİN ŞUBESİ hakkında yorumlara da ulaşabilir ve yorum yazabilirsiniz.

NURTAV YUMURTA TARIM HAYVANCILIK GIDA İNŞAAT SANAYİ TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ MERSİN ŞUBESİ

  • Adres: MERKEZ MAH. SK. BETA APT. SİTESİ NO: 23A MEZİTLİ / MERSİN
  • İş Telefonu:
  • Büro Telefonu:
  • Fax:
  • E-Posta Adresi: [email protected]
  • Kuruluş Tarihi: 5/9/
  • Meslek Grubu: HAYVANSAL ÜRÜNLER ve DESTEK FAALİYETLERİ
  • İş Bilgisi: Yumurta ve yumurta ürünleri toptan ticareti
  • Ticaret Sicil No:
  • Oda Üye Sicil No:

Tüm bilgiler MERSİN TİCARET VE SANAYİ ODASI halka açık Kayıtlı Firmalar sayfasından alınmıştır.

Kaynak: Mersin Ticaret Odası

nest...

batman iftar saati 2021 viranşehir kaç kilometre seferberlik ne demek namaz nasıl kılınır ve hangi dualar okunur özel jimer anlamlı bayram mesajı maxoak 50.000 mah powerbank cin tırnağı nedir