okul öncesi mandala etkinlik planı / Okul Öncesi Arı Etkinlikleri - Öğrenelim

Okul Öncesi Mandala Etkinlik Planı

okul öncesi mandala etkinlik planı

BİR DOLU MANDALA ÖRNEKLERİ :)

Mandala, boyama meditasyonudur&#;.

Çocukların yaşamlarına sığdırdıkları deneyimler kısıtlı olsa da kelime haznesinin yetersiz geldiği zamanlarda kimi zaman kendilerini resim yaparak daha iyi ifade edebiliyorlar. Bu anlamda bana göre mandala bir boyama meditasyonu ve çocuğun kişisel gelişimi için çok önemli.

 

Mandalanın yararları

Klasik müzik eşliğinde ve tam bir sessizlik içinde mandala boyamak, çocuklar için dinlenmek ve konsantre olmayı artırmak için yapılabilecek çalışmalardan biridir. Mandala, vücut, ruh ve zekanın kaynaşması demektir. Çocuğun kendi yaratıcılığını keşfetmesini sağlar.

Mandala boyamak, dikkat oranını artırdığı gibi beynin sağ lobunu da geliştirir. Bu gelişim, kişinin düşünme ve yaratıcılığını artırır. Çizimlerde renklerin de devreye girmesi, sağ lobun aktif hale gelmesinde ve doğrudan duyguların derinleşmesinde etkilidir.

 

Mandala boyayarak çocuk sakin, serin kanlı ve sabırlı olmayı öğrenir. Odaklanma ve konsantrasyon süreleri artar. Mandala çalışması yapan okul öncesi kurumlarda, mandala çalışmasından sonra çocukların grup çalışmalarında, gruba uyum sağlamalarında ve dinleme becerilerinde olumlu etkiler görülüyor.

İlgili Terimler : Boya Çalışmaları, mandala, meditasyon, okul öncesi

• Çocuklar bir masanın etrafında toplanır. Masanın üzerine plastik kap konur. İçine iki su bardağı un ve bir su bardağı tuz konur.

• Her çocuk sıra ile hamuru yoğurmaya çalışır. Ele yapışmayacak kıvama gelince üç parçaya ayrılır.

• Parçalardan birisine kırmızı, birisine mavi, birsine sarı boya katılarak yoğrulur. Her çocuğa küçük birer parça verilerek renkleri sorulur.

• Daha sonra çocuklara tuz seramiği ve çeşitli şekillerde mandallar dağıtılır.

• Mandallar hakkında sohbet edilir (Mandal nedir? Ne işe yarar? • Mandalla neler yapabiliriz? Kaç çeşit mandal vardır? Çamaşırlar mandala ne söyleyebilir? Mandal olmasa çamaşırları ne ile tuttururduk?).

• “Mandalları bugün hamurları şekillendirmek için kullansak nasıl olur?” denilerek çocukların mandalları kullanarak hamura istedikleri şekilleri verebilecekleri söylenir.

• Etkinliğin ardından bir köşede sergi oluşturulur ve yapılan çalışmalar sergilenir.

• Etkinliğin sonunda sınıf toplanır ve temizlenir.

 

Mandal Yarışı

&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;

Kazanım ve Göstergeleri :

MA

K4          Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar.

G6          Nesneleri takar.

G7          Nesneleri çıkarır.

&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;

Malzeme :

Mandallar

&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;

Uygulama :

  1. Çocuklar sınıf içerisinde eşit sayıda 2 gruba ayrılır. Oyun materyali olarak kullanılacak mandallar çocuklara gösterilir.
  2. Öğretmen oyuna başlama komutunu verince her gruptan iki çocuk gelir. 1. çocuk mandalları alıp belirtilen süre içinde arkadaşının giysisine, saçına vb. takar, 2. çocuk ise arkadaşının mandalları takması için ayakta bekler.
  3. Gruplardaki tüm yarışmacılar oyuna katıldıktan sonra oyun biter ve öğretmen her oyun sonunda kaydedilen mandal sayılarını toplar. En çok mandal takan grup yarışmayı kazanır ve arkadaşları tarafından alkışla ödüllendirilir.
  4. Sonrasında yapılanlar özetlenerek etkinlik sonlandırılır.

Okulun Adı : tarih : /… /20… Yaş Grubu

1     34   35   36   37   38   39   40   41     55




MANDALA

Etkinlik Türü: Bütünleştirilmiş Sanat ve Oyun Etkinliği (Bireysel)

Yaş Grubu:…….


KAZANIMLAR VE GÖSTERGELER

Motor Gelişim

Kazanım 2: Denge hareketleri yapar.

Göstergeleri:

Ağırlığını bir noktadan diğerine aktarır.

Atlama ile ilgili denge hareketlerini yapar.

Konma ile ilgili denge hareketlerini yapar.





Bilişsel Gelişim

Kazanım 1: Nesne/durum/olaya dikkatini verir.

Göstergeleri:

Dikkat edilmesi gereken nesne/durum/olaya odaklanır.





ÖĞRENME SÜRECİ

Hafif bir müzik eşliğinde bir mandala çalışması yapılır.
Öğretmen sınıf minderlerini aralıklı olarak dizer. Çocuklara nehir üzerinden geçmeleri gerektiğini bunun içinde nehir taşlarını kullanacaklarını söyler. Çocuklar taşların üzerinden atlayarak nehre düşmeden karşıya geçmeye çalışırlar.



MATERYALLER

AİLE KATILIMI

Mandala boyama sayfası, Müzik Cd’si, boya kalemleri, minderler.


Sofrayı kurarken ailene yardımcı olabilirsin.



SÖZCÜKLER VE KAVRAMLAR



UYARLAMA

DEĞERLENDİRME




Mandala çalışması yaparken nelere dikkat ettik?

Bu gün hangi etkinliklere katılırken keyif aldın?






Okulun Adı : …………………………………………….

Tarih : …./… /20…

Yaş Grubu : …………………………………………….

Öğretmen Adı : …………………………………………
Mart Gün

YARIM GÜN EĞİTİM AKIŞI




Öğretmen oyun merkezlerine çocukları yönlendirir.





“Ne sesi?” etkinliği yapılır.
“Sayı Yazma” etkinliği yapılır.



  • Günü Değerlendirme Zamanı










Hazırlıklar tamamlanır ve çocuklarla vedalaşılır.
Ne sesi

Etkinlik Türü: Bütünleştirilmiş Türkçe ve Oyun Etkinliği (BüyükGrup)

Yaş Grubu:…….


KAZANIMLAR VE GÖSTERGELER

Dil Gelişim

Kazanım 8: Dinledikleri/izlediklerini çeşitli yollarla ifade eder
Dinledikleri/izledikleri ile ilgili sorulara cevap verir.

Dinledikleri/izlediklerini başkalarına anlatır.

Dinledikler7izlediklerini resim, müzik, drama, şiir, öykü vb. yollarla sergiler





ÖĞRENME SÜRECİ

Ne Sesi? oyunu oynanır ve hayvan sesleri çıkartılıp taklitleri yapılır.

Hayvanların sesleri de taklit edilerek oyun seafoodplus.infoik için zaman yeterli ise hayvan taklitleri yürüyüş ve yüzüşleri taklit edilebilinir.


Beş duyumuz parmak oyunu aşamalandırılarak oynanır

İki gözüm, iki kulağım

Birer tane burnum ve ağzım var

bunlar da dudak, en dıştalar-dudaklar öne doğru uzatılır

gülünce dişlerimi görürsünüz-gülünür

Ağzımı açınca dilimi görürsünüz-dil gösterilir

Onu aşağı yukarı, sağa sola hareket ettiririm-bu hareket yapılır

Dilimle konuşup şarkı söylerim-lay lay lay denir

En önemlisi yemekleri yerken

Tadına dilimle bakarım

tatlı yerken yüzüm güler-gülünür

bu bir limon onu önce ikiye keserim

Sonra ağzıma alıp yerim

Ekşi olduğundan yüzümü-yüz mimikleri yapılı

Buruştururum

Acı yiyince dilimi o, o, o diye

Hareket ettirir bağırırım.

Şimdi ağzımı kapatıp

Dilimi saklarım


MATERYALLER

AİLE KATILIMI

Harita resimleri, sınıf haritası

Sesleri taklit edelim.

SÖZCÜKLER VE KAVRAMLAR

Duyu


UYARLAMA

DEĞERLENDİRME




Duyu orgnlarımız ne işe yarar?



Sayı Yazma

Etkinlik Türü: Okuma Yazmaya Hazırlık Etkinliği

Yaş Grubu:…….


KAZANIMLAR VE GÖSTERGELER

Motor Gelişim

Kazanım 4: Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar.

Göstergeleri:

Kalemi doğru tutar.

Kalem kontrolünü sağlar.

Çizgileri istenilen nitelikte çizer.





ÖĞRENME SÜRECİ

Çocuklar masaya alınır. El ve kol jimnastiği yapılır.

  • Eller açılır kapanır.

  • Bilekler döndürülür.

  • Kollar ileri-geri çevrilir.

Daha sonra çocuklara kalem verilir; çizgi çalışması yapılır.

Çuval yarışı yapılır. Çocuklar iki gruba ayrılırlar. Öğretmen yarışma başlamadan önce bir başlangıç ve bitiş noktası belirler. Parkur içinde 1’den 5’e kadar rakam kartlarının olduğu duraklar yer alır.

İlk yarışacak çocuklar çuvalların içine girip başla komutuyla zıplayarak parkur içindeki tüm arakalara ve sonunda hedefe gidip gelirler.

Daha sonra ikinci çocuklara ve sırayla diğerlerine çuval aktarılır.

Düşmeden dikkatlice hedefe ilerlemeye çalışırlar


MATERYALLER

AİLE KATILIMI

Kalem




SÖZCÜKLER VE KAVRAMLAR




UYARLAMA

DEĞERLENDİRME




Bugün en çok hangi etkinlikten keyif aldın? Neden?


Okulun Adı : …………………………………………….

Tarih : …./… /20…

Yaş Grubu : …………………………………………….

Öğretmen Adı : …………………………………………
Mart Gün

YARIM GÜN EĞİTİM AKIŞI




Öğretmen oyun merkezlerine çocukları yönlendirir.





“Eski Oyuncak” etkinliği yapılır.
“Eski Minder” etkinliği yapılır.



  • Günü Değerlendirme Zamanı










Hazırlıklar tamamlanır ve çocuklarla vedalaşılır.

Eski Oyuncak

Etkinlik Türü: Bütünleştirilmiş Drama ve Fen Etkinliği (Büyük Grup)

Yaş Grubu:…….


KAZANIMLAR VE GÖSTERGELER

Bilişsel Gelişim

Kazanım Neden-sonuç ilişkisi kurar.

Göstergeleri:

Bir olayın olası nedenlerini söyler.

Bir olayın olası sonuçlarını söyler.

Sosyal Duygusal Gelişim

Kazanım 5: Bir olay ya da durumla ilgili olumsuz duygularını uygun yollarla gösterir.

Göstergeleri:

Olumsuz duygularını olumlu sözel ifadeler kullanarak açıklar.





Dil Gelişim

Kazanım 4: Konuşurken dilbilgisi yapılarını kullanır.

Göstergeleri:

Cümle kurarken çoğul ifadeler kullanır.

Cümle kurarken zamir kullanır

Cümlekurarken olumsuzluk yapılarını kullanır.



ÖzbakımBecerileri

Kazanım 3: Yaşamalanlarında gereklidüzenlemeleryapar.

Göstergeleri:

Ev/okuldakieşyaları temiz ve özenlekullanır.

Ev/okuldaki eşyaları toplar.

Ev/okuldaki eşyaları yerleştirir.



ÖĞRENME SÜRECİ

Çocuklar eski bir oyuncak olurlar. Artık çocuklar onunla oynamak istemezler ve çöpe atarlar. Çocuklara bir çöp kutusunda oldukları söylenir ve kısa bir süre müzik eşliğinde gözlerini kapatıp düşünürler. Ardından çocukların eski bir oyuncak olarak ne hissettikleri, konuşulur.
Oyun hamurundan bir balık yapılır. Balığın kuyruk kısmına bir ataç takılır.

Atacın ucu bir kalem kapağının kancasına asılır. Bir pet şişe su ile doldurulur ve balık içine seafoodplus.infoığın şişe içinde yüzmesi incelenir. Nedenleri hakkında konuşulur.



MATERYALLER

AİLE KATILIMI

Oyun hamuru, şişe, su




Bir şişe getirelim.


SÖZCÜKLER VE KAVRAMLAR

Eski, çöp, baloncuk


UYARLAMA

DEĞERLENDİRME



Eski oyuncaklarımızı nasıl değerlendirebiliriz?

Balık nasıl yüzdü?






Eski Minder

Etkinlik Türü: Oyun Etkinliği (Büyük Grup)

Yaş Grubu:…….


KAZANIMLAR VE GÖSTERGELER

Motor Gelişim

Kazanım 1: Yer değiştirme hareketleri yapar.

Göstergeleri:

Isınma ve soğuma hareketlerini bir rehber eşliğinde yapar.







ÖĞRENME SÜRECİ

Eski Minder oyunu oynanır. Oyuncular halka oluştururlar. İçlerinden bir ebe seçilerek ortaya geçer ve halkanın ortasında oturup eski minder adını alır. Oyuncular eski minderin etrafında dönerler ve şu şarkıyı söylerler:

—Eski minder yüzünü göster, göstermezsen bir poz ver. Güzellik mi? Şirinlik mi? Havuz başında heykellik mi?

Şarkı bitikten sonra eski minder ayağa kalkar ve ‘’ güzellik ‘’ der. Halkadaki oyuncular güzellik pozu verirler. Eski minder hangi pozu beğenirse, o oyuncu eski minder olur.

Ardından çocuklarla birlikte müzik eşliğinde jimnastik hareketleri yapılır




MATERYALLER

AİLE KATILIMI



Yatağında neler var?

SÖZCÜKLER VE KAVRAMLAR

Eski


UYARLAMA

DEĞERLENDİRME




Bugün neler yaptık?

Bugün en çok hangi etkinlikten keyif aldın?





Yüklə 5,14 Mb.


Dostları ilə paylaş:

1     34   35   36   37   38   39   40   41     55





nest...

batman iftar saati 2021 viranşehir kaç kilometre seferberlik ne demek namaz nasıl kılınır ve hangi dualar okunur özel jimer anlamlı bayram mesajı maxoak 50.000 mah powerbank cin tırnağı nedir